کاربرد موسیقی در توانبخشی
با توجه به این که پردازش موسیقی در مغز در مناطقی متفاوت از مناطق درگیر در ادراک سایر اصوات از جمله گفتار صورت می‌پذیرد امروزه موسیقی درمانی به عنوان درمان مکمل برای توانبخشی بیماران باعث تقویت سطوح ارتباطی و هماهنگی جسمی شده و در افراد دارای اختلالات نورولوژیک و اختلالات گفتاری که دچار مشکلات روحی و جسمی نیز هستند، باعث بهبود عملکردهای ذهنی و جسمی می گردد. موسیقی درمانی در مراقبت از معلولین که دچار ناتوانایی های یادگیری ذهنی یا اختلالات گفتاری و شنوایی هستند نیز ممکن است بسیار مفید واقع شود.موسیقی درمانی موجب بهتر شدن سطح سلامت و بالابردن کیفیت زندگی در محل زندگی معلولین می شود .
موسیقی درمانی متشکل از مداخلات مبتنی بر شواهد و فرایندی است که در آن درمانگر با استفاده از موسیقی و همه جنبه های فیزیکی، عاطفی، روانی، اجتماعی، معنوی و زیبایی شناسی آن به بهبود وضعیت جسمانی و روحی و روانی فرد مخاطب کمک می کند.»

نوع برنامه‌ها در موسیقی درمانی
در مرکز چکامه نوع برنامه ها و فعالیت های موسیقی درمانی به نوع ناراحتی ، نقیصه و مشکل معلول  بستگی دارد. برای مثال در معلولینی که دچار مشکل حرکتی هستند، برنامه‌های ریتمیک که به کنترل حرکتی آنها کمک می‌کند بیشتر مدنظر قرار می گیرد، حال اگر مشکل حرکتی با انقباض و گرفتگی عضلانی همراه باشد، ریتم‌ها و موسیقی ملایم انتخاب می‌شود و بدین ترتیب کنترل حرکتی تقویت می‌گردد. همچنین معلولینی که روان‌ترند به برنامه‌های موزیکالی احتیاج دارند که خاصیت برون‌فکنی داشته و هیجان‌ها را بیشتر تخلیه کنند. معمولا جلسات موسیقی درمانی از گروه‌های کوچک همانند تشکیل می‌شود و شرایط شرکت کنندگان هرچه همسان‌تر باشد، اهداف و برنامه‌های مشترک بیشتر خواهند بود و این مساله به هماهنگ و تقویت بیشتر گروه کمک می‌کند.

کاربرد ورزش در توانبخشی

معلولیت دارای یک سری عوامل جسمی، ذهنی، اجتماعی و یا ترکیبی از آنها است که اثراتی سوء بر زندگی آن فرد گذاشته است. این عوامل باعث شده اند که زندگی طبیعی وی دچار مختل گردد.پزشکان متخصص ما بر این باورند که معلولین باید تحرک و فعالیت بدنی داشته باشند و با انجام فعالیت های بدنی ملایم، سطح سلامت کلی بدنش را ارتقاء دهند.

اهداف ورزش کردن برای معلولین
* جلوگیری از معلولیت بیشتر در نزد معلولین
* بالا بردن امید به زندگی در افراد معلول
* کمک به ارتباط دوستانه با معلولین در اماکن ورزشی
* افزایش روابط اجتماعی و اعتماد به نفس در افراد معلول
* داشتن محل مستقل برای معلولین جهت ورزش کردن
* دادن پست مدیریت مجموعه های ورزشی به خود معلولین

فواید ورزش برای معلولین
* داشتن عضلات و استخوان های محکم تر
* هماهنگی بهتر دست ها و پاها
* کاهش استرس
* بهتر شدن خلق و خو
* داشتن احساس بهتری نسبت به خود
* افزایش اعتماد به نفس
* بهتر شدن کیفیت زندگی
* جلوگیری از پیشرفت مشکلات و بیماری ها
* مانع پیدایش زخم های بستر
* کارکرد بهتر دستگاه گوارش
* مانع شدن از افزایش و پوکی پوکی استخوان


 

آدرس ارتباطی ما

آدرس  : شیراز ، بلوار پاسداران ، خیابان جهان آرا ، کوچه 2 ، سمت راست ، درب سوم

تلفن : 07138439290

موبایل : 09046922447

ایمیل  : markaz.chakame@gmail.com

اینستاگرام :  _zahra_kashkoli_

اهداف مرکز جسمی حرکتی معلولین چکامه

نگهداری و مراقبت از معلولان جسمی معرفی شده از سوی اداره کل بهزیستی و مراجعه مستقیم خانواده ها به منظور سپردن فرزندان معلولشان است که توان نگهداری از آن ها را ندارند، اغلب معلولین معرفی شده ازبهزیستی بی سرپرست و یا دارای سرپرست بی بضاعت مالی هستند.

  1. ارائه خدمات تخصصی، توانبخشی.
  2. ارائه خدمات مشاوره ای و روانشناختی.
  3. ارائه خدمات مددکاری و اجتماعی.
  4. ارائه خدمات آموزشی به خانواده ها.