آموزش خانواده هایی که معلولان جسمی یا روانی دارند نکته ای است که در کشور مغفول مانده و همین موضوع باعث شده که خانواده ها دچار مشکلات اساسی شوند. چندسال را عاشقانه در کنار همسرت زندگی کرده ای، برای تک تک روزهای زندگی ات برنامه چیده اید و پس از طی کردن این مسیر پر پیچ و خم زندگی تصمیم گرفته اید برای شیرین تر شدن روزهای زندگی تان صاحب فرزند شوید، از ماه های قبل اسامی مختلفی را برای فرزندی که قرار است چند ماه دیگر چشمش به این دنیا گشوده شود انتخاب کرده ای و برای به دنیا آمدنش لحظه شماری می کنی؛ غافل از اینکه این حس های زیبا با خبر ناقص بودن جسم فرزندت در یک لحظه خراب شود و تمامی رویاهای خوش و روزهای زیبای پیش رو را تغییر داده و تو را به عرصه جدیدی از زندگی توام با روزهایی با کام تلخ وارد کند.

شنیدن اینکه فرزند نقص عضو دارد، پدر و مادر را وارد روزهای سخت زندگی می کند، روزهایی که نگاه ها به تو و فرزندت آمیخته با ترحم می شود و جگر گوشه ات انگشت نمای همگان می شود، نگاه های تلخ مردم از یک سو و هزینه های سنگین درمان بیماری از سوی دیگر فشار زندگی را دوچندان می کند تا جایی که پدر یا مادر قامتشان زیر بار این مشکلات خم می شود و طلاق تبدیل می شود به تنها گزینه پیش رو برای فرار از مشکلات. ناگفته نماند که چه بسی پدر و مادرانی که سختی های این روزها را هم به جان می خرند و به امید درمان فرزندشان دوشادوش یکدیگر تلاش می کنند تا روزی شاهد درمان امید زندگی شان باشند...

*آموزش خانواده ها نکته مغفول مانده

طبق آمار جامعه جهانی، معلولان ۱۰ تا ۱۵ درصد از جمعیت را تشکیل می دهند. به عبارتی با یک محاسبه سرانگشتی در کشور ما نیز حداقل ۸ میلیون نفر دچار انواع معلولیت هستند. اما طبق آمار بهزیستی، یک میلیون و ۳۰۰ هزار معلول در کشور داریم که سالیانه نیز به تعداد این معلولان اضافه می شود.

شرایط سخت زندگی معلولان می تواند فضای خانه را هم تحت تاثیر قرار دهد و در صورتی که خانواده ها برای برخورد مناسب با معلولان آماده نباشند، بنیان خانوادگی آنها مورد تهدید قرار می گیرد. به همین دلیل در این زمینه نقش حمایت های دولتی و سازمان های مردم نهاد از خانواده ها بیش از پیش اهمیت می یابد.

آموزش خانواده هایی که معلولان جسمی یا روانی دارند نکته ای است که در کشور ما مغفول مانده و همین موضوع باعث شده است که خانواده هایی که فرزند معلولی دارند شرایط خود را غیرطبیعی بدانند و بعضا شیوه مناسب رفتار در این شرایط را بلد نباشند.

خانواده کانون عشق، محبت و آرامش است

برای واکاوی این موضوع و نحوه رفتار پدر و مادرانی که در خانه فرزند معلول یا مبتلا به بیماری خاص دارند با رویا دانشمند روان شناس گفت وگو کردیم. خانواده کانون عشق، محبت و آرامش است. خداوند در سوره بیست و یکم رُم همواره تاکید کرده که تشکیل زندگی مشترک باید بر اساس تفکر، اندیشه و تحقیق باشد همچنین از ازدواج های ترحمی، اجباری و معاملات تجاری و تعصبات قومی و...جدا باید دوری کرد.

خانواده های دارای فرزند معلول یا بیماری های خاص مثل اتیسم، ام اس، یا سرطان و...در معرض انواع ناراحتی ها و تنش ها قرار دارند که در نگهداری و مراقبت از فرزند موثر است و باعث می شود چارچوب خانواده از روند طبیعی خود خارج شده و گاهی حتی به فروپاشی نظام خانواده و یا طرد فرزند منتهی شود.

وجود فرزند با شرایط خاص مشکلاتی همچون فشار مالی برای پرداخت هزینه های کمرشکن مراقبت های پزشکی، از مراقبت گرفته تا درمان و حمل و نقل و...را به وجود می آورد و اختلالات حرکتی، رفتاری و اخلاقی فرزند معلول و مشکل دار عامل دیگری است که استرس والدین را به همراه دارد.

معلولیت فرزند عامل استرس و ناسازگاری

ناسازگاری و اختلاف والدین بر سر هزینه ها و نگهداری و مراقبت از فرزند معلول و دارای مشکلات جسمانی، محدودیت خانواده های دارای فرزندان معلول در روابط اجتماعی، ترس والدین از احتمال وقوع تولد فرزند معلول دیگر و حمایت های افراطی والدین از فرزند معلولشان برای آرام کردن عذاب وجدانی، که آزارشان می دهد و آنان را مقصر اصلی این معلولیت فرزندشان معرفی می کند که این عوامل باعث افزایش استرس و ناسازگاری در والدین می شود.

میزان اضطراب و فشار روانی بر مادر به دلیل اینکه زمان بیشتری را نسبت به پدر صرف نگهداری و مراقبت از فرزند می کند بیشتر است. یکی از مهمترین اختلافات بین والدین بی عدالتی در مسوولیت پذیری مراقبت و نگهداری از فرزند دارای معلولیت و دیگری فشار اقتصادی است که دراین رابطه بر خانواده وارد می شود.

نقش پدر و مادر در حل مشکلات

نقش پدر و مادر فرزند معلول به یک میزان مهم و موثر است لذا اگر هرکدام از پدر و مادر به وظایف خود درست و صحیح و بجا و درزمان مناسب عمل کنند مشکلات فرزند معلولشان را به همان اندازه کاهش خواهند داد. تاثیر فرزندان با نیازهای خاص بر طلاق والدین وجود ندارد. خانواده ها باید از تمامی ابعاد ناشی از معلولیت فرزند خود مطلع شوند و برای رسیدن به آرامش نسبی بر این امر مهم شرکت در جلسات و دورهمی های سرپرست های فرزندان معلول فرصتی مناسبی خواهد بود برای اینکه خانواده ها بدانند تنها آنها نیستند که دچار چنین بحرانی هستند.

خانواده های دارای فرزند معلول خدمات مشاوره را جدی بگیرند

تبادل اطلاعات درزمینه های مختلف برای افزایش توان روحی وحتی جسمی برای مراقبت بهتر از فرزند دارای معلولیت و افزایش روحیه امیدوار، شکور و صبور بسیار موثر خواهد بود بنابراین بهتر است تا خانواده های دارای فرزند با مشکلات خاص خدمات مشاوره و روانشناسی را جدی بگیرند.

پیشنهاد می شود والدین دارای فرزندان معلول هرازگاهی مسوولیت پرستاری و مراقبت از فرزند خود را به یکی از آشنایان مورد اعتماد و نزدیک محول کرده و زمانی را صرف ورزش و پیاده روی و سایر فعالیت های مورد علاقه همچون مطالعه کتب علمی که می تواند اطلاعات مفید وارزنده ای را ارائه دهند چراکه انجام این فعالیت ها باعث افزایش روحیه والدین شده و می توانند با انرژی بهتری از فرزندانشان مراقبت کنند.

فروپاشی پنهان روانی

می توان از یک فروپاشی پنهان روانی در خانواده ها صحبت کرد. این فروپاشی پنهان روانی به ویژه در خانواده هایی که فرزندان معلول کم توان ذهنی، فرزندان چند معلولیتی یا فرزندانی که دچار اختلالات رفتاری و روانی هستند، بیشتر است.

 

 

آدرس ارتباطی ما

آدرس  : شیراز ، بلوار پاسداران ، خیابان جهان آرا ، کوچه 2 ، سمت راست ، درب سوم

تلفن : 07138439290

موبایل : 09046922447

ایمیل  : markaz.chakame@gmail.com

اینستاگرام :  _zahra_kashkoli_

اهداف مرکز جسمی حرکتی معلولین چکامه

نگهداری و مراقبت از معلولان جسمی معرفی شده از سوی اداره کل بهزیستی و مراجعه مستقیم خانواده ها به منظور سپردن فرزندان معلولشان است که توان نگهداری از آن ها را ندارند، اغلب معلولین معرفی شده ازبهزیستی بی سرپرست و یا دارای سرپرست بی بضاعت مالی هستند.

  1. ارائه خدمات تخصصی، توانبخشی.
  2. ارائه خدمات مشاوره ای و روانشناختی.
  3. ارائه خدمات مددکاری و اجتماعی.
  4. ارائه خدمات آموزشی به خانواده ها.